Összefogás a Kadarkúti-Nagybajomi
kistérség gyerekeinek jövőjéért
TÁMOP-5.2.3.A.-12/1-2012-0002
Cím: 7477 Szenna, Rákóczi u. 1.
Szennai Művelődési Ház
Munkatárs: Farkas Gergely
Tel.: 0630/935-91-86
Prevenciós program, 2014. október
A TÁMOP-5.2.3.A-12/1-2012-0002 jelű,
„Összefogás a Kadarkúti-Nagybajomi Kistérség gyerekeinek jövőjéért” c. projektjének keretében
2014.10.14. Továbbtanulás, iskolaelhagyás
Résztvevők száma: 7 fő
Program megvalósítója: Farkas Gergely ifjúsági pont munkatárs
Kérdések továbbtanulás előtt.
Szennában a diákokat leginkább a továbbtanulás foglalkoztatja, mivel az idén vagy a következő tanévben felvételizniük kell a környék valamelyik középiskolájába. A gyerekekkel végig vettük egyenként a kiscsoportos foglalkozás során, hogy kinek, milyen tervei vannak a jövőre nézve, ki milyen szakmában szeretne elhelyezkedni felnőttkorában, vagy ha még nincs konkrét elképzelése, milyen területek érdekelnék.
A két nyolcadik osztályos tanulónál konkrét szakmák és iskolák lettek megjelölve. A hetedikeseknél még csak egy-két tanulónak volt határozott elképzelése, hogy milyen területen szeretne továbbtanulni. A nyolcadikos fiúk esetében fel kellett hívni a figyelmüket, hogy ne csak egy iskolát illetve szakmát jelöljenek meg, hanem többet. A továbbtanulásnál vegyék figyelembe azt is, ha nem sikerül a felvételi az egyik helyre, bekerülhetnek az adott iskolában egy másik szakra is, ahol valószínű, hogy megoldott az átjárhatóság is, a tanulmányi eredmények függvényében.
A kaposvári iskolák és az általuk kínált szakok közül átbeszéltünk párat. Mit tud vele kezdeni, meg tudna e élni az adott szakmából, milyen az iskola közössége, mennyire van kitéve a diák a deviáns magatartásnak. Amennyiben valóban tanulni akar, mely iskolákat érdemes választania. Volt, aki nagyobb testvére, vagy barátja iskolájáról mesélt a többieknek.
Sajnos a gyerekek közül többen is voltak, akinek családjában már volt példa a korai iskolaelhagyásra, így nem kerülhettük ki a kérdést a beszélgetés során. Próbáltuk tudatosítani a gyerekekben, hogy milyen következményekkel járhat egy-egy botlás, ami pillanatnyilag jó bulinak tűnik, de hosszú távon elég komoly hátrányai lehetnek a fiatal életére, tanulmányaira.
Szerencsére két nappal később a nyolcadikos tanulók részt vehettek egy a helyi gazdaságfejlesztő szakterületi koordinátor által szervezett pályaorientációs kiránduláson, ahol megtekintették a kaposfői Horváth Pékséget, a Kaposfői Szociális Szövetkezetet és Dr. Pósa Roland állatorvas családi gazdaságát (farmját) a szennai hegyközségben.
Farkas Gergely
Ifjúsági Pont munkatárs
Szenna
Kulturális cikk, 2014. október
A TÁMOP-5.2.3.A-12/1-2012-0002 jelű,
„Összefogás a Kadarkúti-Nagybajomi Kistérség gyerekeinek jövőjéért” c. projektjének keretében
2014.10.04. Kiállítás megnyitó
résztvevők száma: 9 fő
program megvalósítója: Farkas Gergely ifjúsági pont munkatárs
Az első világháború hősei Szennában
Az első világháború kitörésének 100. évfordulója kapcsán Szennában a helyi iskola történelem tanárnője összegyűjtötte a helyieket érintő írásos emlékeket, levéltári, jegyzőségi adatokat, fényképeket a padlásról.
Az egyik szennai családnál épen maradt egy katonatabló, melyen 28 szennai első világháborús hős arcképe és neve szerepelt, ez képezte a rendezett kiállítás alapját. Az önkormányzat támogatásával kinagyíttattuk a fényképeket egyenként, és egy emlékfalat rendeztünk be a művelődési ház előterében. A kiállítás részét képezte még a helyi 1922-es hősi emlékmű átadásának jegyzőkönyve, térképek, rajtuk jelölve a csaták, melyben helyiek estek el, régi frontról írt levelek, a harcokról tudósító Somogyi Hírlapok kézbe vehető másolatai, egy helyi katona 1917-es katonaládája. A kiállítás része lett egy szennai lakos tulajdonában lévő hagyaték, egy olasz fronton szolgáló hadifotós felvételei egy monarchiai repülőtérről, és az ahhoz kötődő háborús eseményekről, életképekről, melyeket még sehol sem állítottak ki egészen mostanáig.
A kiállítás berendezésében és a megnyitó megvalósításában is nagy szerepet vállaltak az ifipontos gyerekek. A megnyitó ünnepélyen, ami a helyi idősek napjának programján belül valósult meg, a fiatalok verset, harctéri tudósításokat, korabeli újságcikkeket olvastak fel. Volt olyan gyerek, aki a hangosításban segédkezett, katonadalokat játszott le Cseh Tamás előadásában és gyűjtésében, ami az első világháborús somogyi Rosseb bakákhoz kötődtek.
A kiállítás megnyitó végén gyertyát gyújtottunk a helyi hősök emlékére és közösen elénekeltük a Himnuszt. A fiatalok a falu időseivel, majd a tanárnő a gyerekekkel vezette végig az érdeklődőket a kiállításon. Élmény volt a gyerekeknek hallgatni az idősek történeteit, akik még gyerekkorukból emlékeztek egy-egy frontról életben hazatért szennai férfiemberre.
Farkas Gergely
Ifjúsági Pont munkatárs
Szenna