Összefogás a Kadarkúti-Nagybajomi

kistérség gyerekeinek jövőjéért

TÁMOP-5.2.3.A.-12/1-2012-0002

Sunday, 21 January 1900 00:00

Ifjúsági Pont Bárdudvarnok

Cím:     7478 Bárdudvarnok,

             Csokonai u. 9.     

 

 

Munkatárs: Herzsenáth Melinda

 

Tel.: 0630/935-51-56

Prevenciós program, 2014. szeptember

 

A TÁMOP-5.2.3.A-12/1-2012-0002 jelű,

„Összefogás a Kadarkúti-Nagybajomi Kistérség gyerekeinek jövőjéért” c. projektjének keretében

 

A szeptemberi prevenciós programban ezúttal környezetvédelemmel kapcsolatos tevékenységet folytattunk.

A program címe: Szemétszüret

A szeptember 11-én megvalósult szemétszedési akción 11 fő vett rész.  A részvétel családiasra sikerült, ugyanakkor kellemes hangulatban telt és bízom benne, hogy a tudatformálás hatékonyabbá vált. A májusi „TE SZEDD” mozgalomhoz hasonlóan bevonásra kerültek a rendszeres ifjúsági pont látogatók mellett a helyi általános iskola diákjai és néhány felnőtt is bekapcsolódott. A település területi széttagoltsága miatt főként az ifjúsági pont közvetlen környezetét, az udvart, a közeli játszóteret, a focipálya környékét tisztítottuk meg a szeméttől. A résztvevőknek természetesen biztonsági felszerelést és munkaeszközt osztottunk (gumikesztyű, hulladékzsák). Fontosnak tartom, hogy a közösséget érdekeltté tegyük; és ez esetben óvják környezetüket. A programmal remélhetőleg a helyes viselkedésre is motiválni lehetett a fiatalokat, gyerekeket és a közösséget. Emellett figyelemfelkeltő hatása is van: „VIGYÁZZ A KÖRNYEZETEDRE! ” „NE SZEMETEJL! „

 

Herzsenáth Melinda

Ifjúsági pont vezető

Bárdudvarnok

KEZDŐLAP     PROGRAMOK     HÍREK     BIZTOS KEZDET GYEREKHÁZAK

 

 IFJÚSÁGI PONTOK          KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLTATÓHÁZ     HELYI GAZDASÁGFEJLESZTÉS

 

                                        KISTÉRSÉGI GYERMEKESÉLY BIZOTTSÁG                                        

 

GALÉRIA                PARTNEREK          HASZNOS OLDALAK              KAPCSOLAT

    

RÓLUNK ÍRTÁK                DOKUMENTUMOK                  PSZICHOLÓGUS

2014. december

" A kamaszok és az ünnepek, avagy túl lehet élni a Karácsonyt..."

 

A TÁMOP-5.2.3.A-12/1-2012-0002 jelű,

„Összefogás a Kadarkúti-Nagybajomi Kistérség gyerekeinek jövőjéért” c. projektjének keretében

 

 

Hát igen, nem egyszerű. A kamaszkor önmagában sem, de az ünnepek alatt még kevésbé. A szülői elvárás ilyenkor talán még „teljesíthetetlenebb”, mint máskor. A családi „stressz”, talán még fokozottabb, mint máskor, több okból is. Egyrészt ismerjük az ünnepek előtti „bevásárlási, ajándékozási, felkészülési stresszt”, amely elsősorban a szülőket, de rajtuk keresztül a kamaszokat is „sújtja”. (Jöhet a közhelyszerű kérdés: miért kell ennek így lennie??? De a válasz is közhelyes és egyben ironikus: miért lenne pont ilyenkor másképp?) Másrészt az ünnepekre jellemző „kényszerű összezártság” is fokozza a nehézségeket. Talán nem életszerű az ilyenkor oly jellemző elvárás a folyamatos együttlétre, a folyamatos rokonlátogatásokra, a kötelező (olykor alig ismert rokonokkal szembeni) „jópofizásokra”. Hát igen, itt egy komoly ellentmondás van az életkori sajátosságok (mindenki unalmas, mindenki zavaró, minek ez az egész, miért kell úgy tenni, mintha) és az ünnep valódi mibenléte között. Másrészt viszont az ünnepek tiszteletben tartása (szerencsére és egyelőre) még társadalmi elvárás, a családi, társadalmi szocializáció, a felnőtté érés és a leendő szülővé válás fontos része, amely nem elhanyagolható.  Az ünnepek kultúrája, megélése a családi példakövetésben (is) gyökerezik.

Tovább nehezítheti az ünnepi időszakot az esetleges családi tragédiák: válás, haláleset megtörténte. Az egyedül maradt szülő esetleges szomorúsága, magánya vagy frusztráltsága nehéz teher egy amúgy is „terhelt” kamasznak. A kialakult új családok esetében a féltékenység, az egymásra licitálás (akár ajándékokban vagy a nevelési módszerekben) sem könnyíti meg az ünneplést.

Hát akkor, hogy is legyen? Megoldható, hogy a gyerek se érezze büntetésnek és a szülő is elégedett legyen? 

Meg kell próbálni. A legfontosabb talán a családi stressz kiküszöbölése, azaz a nyugalom. Ha a szülő nyugodtan tekint az ünnepek elé, nem becsüli túl bizonyos (akár előkészületi, akár rokoni kapcsolattartási) kötelezettségek fontosságát, és az igazi CSALÁDI ÜNNEPLÉSRE teszi a hangsúlyt a formaságok helyett, akkor jó esélyekkel nézhet az ünnep elé. További apróságok: gondos tervezéssel lehetőséget kell adni a kamasznak, hogy felkészülhessen, kvázi szokja a gondolatot. Tisztázni kell, hogy mik lesznek az ő feladatai, miben várjuk a segítségét. Jó megbeszélni előre azt is, hogy melyek azok a programok, ahol feltétlenül számítunk a jelenlétére, és melyek azok, amikről hiányozhat, mikor kap szabadidőt az ünnepek alatt, amikor akár facebook-ozhat, akár barátot/barátnőt fogadhat vagy látogathat.

Hálás lehet a megszokottól eltérő családi program beiktatása:  korcsolyázás, szánkózás vagy mozi, ami oldja és feledteti a családi feszültségeket, megkoronázza az ünnepet és segít „túlélni” azt.

 

 

Herzsenáth Melinda

Ifjúsági Pont vezető